bijunai

Bijūnai

Bijūnai – įspūdingo grožio ilgaamžiai augalai dideliais žiedais, kurie skleidžia malonų aromatą. Bijūnai puikiai atrodo ir gėlynuose, ir pamerkti vazoje. Jų priežiūra yra nesudėtinga, tačiau būtinai reikia saulėtos vietos jų augimui. Lietuvoje dažniausiai auginami puikusis bijūnas, vaistinis bijūnas, krūminis bijūnas, europinis bijūnas ir jų veislės.

Bijūnų savybės

Pagal formas būna: tuščiaviduriai, japoniniai, plukės formos, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Dauginami ūgliais, kerų dalijimu. Bijūnai gali augti nepersodinti iki 100 metų.

Yra žinomos 33 bijūnų rūšys. Labiausiai paplitusios puikiojo bijūno (Paeonia lactiflora), siauralapio bijūno (Paeonia tenuifolia), krūminio bijūno (Paeonia suffruticosa) veislės. Vaistinio bijūno (Paeonia officinalis) vainiklapiai, sibirinio bijūno (Paeonia anomala) gumbai naudojami gydymui.

Kaip žydi bijūnai?

Bijūnai pradeda žydėti gegužės mėnesį. Skirtingų veislių žydėjimo trukmė skiriasi, tačiau vidutiniškai bijūno žiedai išlieka žymiai nepakitę 10-18 dienų. Kai nėra didelės kaitros, gali žydėti ilgiau. Vasaros viduryje bijūnai gali pradėti linkti dėl savo žiedų svorio.

Skinti bijūnų žiedai

Kai bijūnų žiedai skinami kartu su ilgais žiedkočiais, iš kupsto yra pašalinama gana daug lapų. Nerekomenduojama pašalinti daugiau nei trečdalį lapų, kadangi keras gali žūti. Jei skinami trumpesni kotai, kerui tai nėra pavojinga. Tuščiaviduriai ir pusiau pilnaviduriai žiedai skinami tada, kai žiedas galutinai įgauna veislei būdingą spalvą. Pilnaviduriai žiedai yra skinami pusiau prasiskleidę. Jei per anksti nuskinamas žiedas, gali būti, kad jis visiškai nebeišsiskleis.

Kaip prižiūrėti bijūnų puokštę?

Geriausia puokštę kuo greičiau pamerkti į vandenį. Norint, kad žiedai vazoje kuo ilgiau išliktų gražūs, pradžioje vazą reikia palaikyti vėsioje patalpoje. Geriausiai išsilaiko žiedai, skinti anksti ryte. Bijūnų puokšte galima grožėtis net apie mėnesį. Tokiu atveju bijūnai turi būti skinti žiedpumpurių stadijoje ir palaikyti šaldytuve 3-5 laipsnių temperatūroje.

Gydomosios bijūnų savybės

Nors šiais laikais bijūnai dažniausiai auginami dėl grožio, jie turi ir gydomųjų savybių. Bijūno preparatai veikia raminamai, gerina miegą, apetitą, padeda nuo galvos skausmo. Spiritinė tinktūra, kurią prireikus išrašo gydytojai, gali padėti nervinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Taip pat tinka gydant širdies ir kraujagyslių ligas. Kinų medicina ypač vertina baltažiedį bijūną, jis pasitelkiamas gydant menstruacijų skausmus, raumenų ir pilvo skausmus, aukštą kraujo spaudimą. Panašų poveikį turi vaistinis bijūnas, iš jo lapelių galima ruošti arbatą.

Dažnai močiutės sode matytas bijūnas sukėlė nostalgiją? Kreipkitės į mūsų Flowers&Lovers floristes, jos išpildys jūsų lūkesčius stilingai įkomponuodamos bijūnus į puokštę.

Gerberos
Hortenzijos
Mano Krepšelis
Uždaryti Patinkančios prekės
Uždaryti Neseniai Peržiūrėta
Kategorijos