Hortenzijos
Hortenzijos – ryškių žiedų krūmai, žydintys vasaros pabaigoje bei rudenį, nesunkiai auginami mūsų klimato zonoje. Hortenzijų genčiai priklauso 35 rūšys, natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Dauguma hortenzijų yra krūmai, tačiau būna ir medelius primenančių rūšių.
Savybės
Šis augalas gruntui nereiklus, tačiau geriausiai auga priemolyje, humusingoje, drėgnoje ir rūgščioje dirvoje, mėgsta pavėsį. Tinkamai išrinkus vietą ir pasodinus į tinkamą dirvožemį hortenzijos būna dekoratyvios ir džiugina savo žydėjimu. Esant nepalankioms augimo sąlygoms dažnai hortenzijos pasidaro jautrios grybinėms ligoms ir kenkėjams.
Hortenzijų žiedų atspalviai
Išgirdę hortenzijos pavadinimą, įsivaizduojame krūmą, žydintį baltais žiedais. Tačiau jos žydi tikrai ne tik baltais žiedais. Be baltų ir žalsvų žiedų, gali žydėti rožiniais, raudonais ir alyviniais žiedais. Tai yra išskirtinis augalas, nes ji geba žydėjimo metu pakeisti žiedynų spalvą. Krūmas iš pradžių gali žydėti žalsvai, po to – baltai, o galiausiai nusidažyti raudonai! Šią savybę turi šluotelinė hortenzija: jos žiedynai žydėjimo pradžioje būna žalsvi, vėliau tampa žaliai rožiniai. „Rensam“ veislės hortenzijos iš pradžių žydi baltai, vėliau jų žiedų krašteliai nusidažo rožine spalva, o žydėjimo pabaigoje žiedynai įgauna ryškią avietinę spalvą.
Hortenzijos Lietuvoje
Lietuvos klimatui labiausiai tinka tos hortenzijos, kurios yra atsparios šalčiui ir geba išgyventi žiemą. Minėtus kriterijus labiausiai atitinka šios keturios rūšys:
- Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata)
- Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens)
- Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea petiolaris)
- Didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla)
Lengviausia prižiūrėti yra šluotelinę ir šviesiąją hortenziją – jos puikiai atlaiko žiemas ir yra atsparios šalčiams.
Hortenzijų priežiūra
Norint, kad hortenzijos aktyviai augtų, jas reguliariai laistyti ir tręšti. Pavasarį, kai sprogsta lapai, jos yra tręšiamos mineralinėmis trąšomis. Kai pasirodo žiedų pumpurai, ir vėl tręšiamos. Auginant didžialapes hortenzijas ir norint išsaugoti mėlynos spalvos žiedus naudojamos specialios hortenzijoms skirtos trąšos. Hortenzijos genimos anksti pavasarį, kai dar nėra prasidėjęs aktyvus augimas: pašalinamos sergančios ir silpnos šakos, kai kurios patrumpinamos norint suteikti karūnai tam tikrą formą. Rudenį nupjaunami nužydėję žiedynai.
Kreipkitės į Flowers&Lovers floristes norėdami ryškios hortenzijų puokštės.