momoko chrizantemos

Chrizantemos (Momoko)

Chrizantemos – vienmečiai arba daugiamečiai augalai su vertikaliais, šakotais, prie pagrindo sumedėjusiais ūgliais. Gėlės pavadinimas kilęs iš graikų kalbos, išvertus chrysos – auksas, anthemion – gėlė. Toks pavadinimas galėjo atsirasti dėl to, kad daugelio chrizantemos rūšių žiedai yra geltonos spalvos.

Istorija

Chrizantemos yra kilusios iš Azijos šalių: Kinijos, Japonijos, Indijos, Korėjos. Kinijoje chrizantemos minimos nuo XV amžiaus prieš mūsų erą. Net vienas miestas yra pavadinimu Ju-Xian, išvertus reiškia Chrizantemos miestas. Į Japoniją šios gėlės atkeliavo VIII mūsų eros amžiuje. Japonijoje už ypatingai gerus darbus skiriamas Chrizantemos ordinas. Europiečiai chrizantemas pradėjo auginti tik XVIII amžiuje.

Chrizantemų savybės

Augalai vienmečiai (žoliniai) ar daugiamečiai (dažniausiai medėjančiais stiebais). Chrizantemų žiedai susitelkę į žiedynus – spalvotus graižus: baltus, raudonus, geltonus. Viename graiže būna net iki 2000 žiedelių. Chrizantemos aukštis priklauso nuo veislės. Miniatiūrinės veislės dažnai neviršija 40 cm, o kai kurios chrizantemos gali siekti net 150 cm. Yra labai daug chrizantemų rūšių ir veislių. Jos klasifikuojamos pagal skirtingus parametrus. Pagrindiniai klasifikacijų tipai: pagal žiedų dydį ir krūmo aukštį, pagal žiedyno formą, pagal žydėjimo laiką, vienmetės, daugiametės ir t.t.

Nors visos chrizantemos įstabaus grožio, labiausiai iš jų išsiskiria momoko chrizantema. Ji primena kamuoliuką. Kelių momoko įkomponavimas kartu su baltomis chrizantemomis suteikia gėlių puokštei ekstravagantiškumo.

Chrizantemos žydi skirtingu metu, ankstyvosios žydi rugpjūtį – rugsėjį, vidutinio vėlyvumo – spalio pabaigoje, lapkričio pradžioje, o vėlyvosios – lapkričio pabaigoje – gruodį.

Chrizantemos Lietuvoje

Lietuvoje galima aptikti vainikinę skaistažiedę (Chrysanthemum coronarium) baltais žiedais, dirvinę skaistžiedę (Chrysanthemum segetum) geltonais žiedais, margąją skaistažiedę (Chrysanthemum carinatum Schousb) baltais žiedais su geltonais rausvais viduriukais.

Chrizantemų priežiūra

Saulėtomis, karštomis dienomis chrizantemas reikia laistyti kiekvieną dieną, vėsiomis rečiau, stengiantis kad lapai išliktų sausi. Laistant vandens temperatūra turėtų būti 18-20 °C. Nepalaisčius laiku, augalų intensyvaus augimo metu sumedėja stiebai ir žiedai tampa smulkesni, krūmeliai netvirti. Atskirais auginimo laikotarpiais chrizantemoms reikalinga skirtinga temperatūra: augančioms – 15-17 °C, vystantis pumpurams – 14-16 °C, pradėjus skleistis žiedams – 10-12 °C.

Atsargiai! Chrizantemos priskiriamos odą galinčių pažeisti augalų kategorijai. Tai lemia tokios juose esančios medžiagos, kaip priminas, terpenai, flavonai ir laktonai.

Nustebino šių daugiažiedžių gėlių grožis? Susisiekite su Flowers&Lovers floristėmis, jos sukomponuos šių gėlių puokštę norimai šventei ar nuotaikai.

Eustomos
Gerberos
Mano Krepšelis
Uždaryti Patinkančios prekės
Uždaryti Neseniai Peržiūrėta
Kategorijos